Okulary przeciwsłoneczne – jaki filtr wybrać?

list In: Ciekawostki ze świata gadżetów On:

Najważniejszą funkcją, jaką muszą spełniać okulary przeciwsłoneczne, jest ochrona przed działaniem promieniowania UV. Dlatego też należy dobierać je głównie na podstawie jej skuteczności, a dopiero potem zastanawiać się nad ich designem oraz dostosowaniem do konkretnych kreacji.

Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. W przypadku silnej i długotrwałej ekspozycji na promienie słoneczne, dojść może nie tylko do podrażnienia oczu, ale również do uszkodzenia narządu wzroku oraz różnego rodzaju dolegliwości (np. zwyrodnienie plamki żółtej).

Jaki filtr wybrać?

Mając to wszystko na uwadze, warto dokładnie przeanalizować okulary przeciwsłoneczne pod kątem rodzaju zastosowanego filtra. Najważniejsze powinny być dla nas dwa filtry:

  • UVA – zapewnia ochronę przed długimi falami promieniowania, dlatego jest to filtr podstawowy, który powinien znaleźć się w każdych okularach. UVA stanowi 95% promieniowania ziemskiego,
  • UVB – choć tego typu fale w dużej mierze są zatrzymywane przez atmosferę, pewne ilości mogą się przedostać i wpływać na kondycję komórek skóry.

W sieci często opisywane jest również promieniowanie UVC, które jednak w całości jest zatrzymywane przez warstwę ozonową. Chcąc więc uzyskać pełną ochronę wzroku, należy decydować się na okulary przeciwsłoneczne z filtrami UVA oraz UVB.

Okulary przeciwsłoneczne – kategorie filtrów

To jednak nie wszystko. Poza rodzajem ochrony, należy upewnić się także, jaki jest jej poziom. Ten wskazywany jest natomiast przez kategorię filtrów montowanych w okularach przeciwsłonecznych. Obecnie wymienianych jest ich aż 5.

  • Kat. 1 – zapewnia najniższy stopień ochrony. Okulary z tym filtrem przepuszczają od 80% do 100% procent światła, dlatego są montowane głównie w produktach korekcyjnych.
  • Kat. 2 – w tym przypadku poziom przepuszczania światła mieści się w przedziale od 43% do 80%. Okulary przeciwsłoneczne z takim filtrem mogą sprawdzić się w pochmurne dni.
  • Kat. 3 – filtry zalecane w słoneczne dni, bez chmur. Przepuszczają one od 18% do 43% światła.
  • Kat. 4 – okulary przeciwsłoneczne z tym filtrem wyróżniają się bardzo wysokim poziomem redukcji światła (8%-18%). Sprawdzą się na wakacjach, a także w zimie, kiedy to do czynienia mamy ze światłem odbitym od śniegu.
  • Kat. 5 – filtry tego typu montowane są w okularach profesjonalnych, które są stosowane w górach, a także przez osoby wrażliwe na światło. Mocno przyciemniają obraz, dlatego nie mogą być stosowane przez kierowców.

Jak widać, wybór filtrów do okularów przeciwsłonecznych nie jest przesadnie trudny. Wystarczy tylko odpowiednio odczytywać oznaczenia na karcie produktowej. Jest to niezwykle ważne ze względów zdrowotnych.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień